• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განზრახ მკვლელობის ფაქტი ცხელ კვალზე გახსნა  -  დაკა...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1976 წელს დაბადებული მ.ქ. განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა მიმდინარე წლის 8 აგვისტოს, თბილისში, პირადი წყენის საფუძველზე, 1976 წელს დაბადებულ გ.ბ.-ს ცივი იარაღის და ბლაგვი საგნის გამოყენებით სხეულზე დაზიანებები მიაყენა, რის შედეგადაც გ.ბ. ადგილზე გარდაიცვალა.
ბრალდებული შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. პოლიციამ, შესაბამისი ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მ.ქ. მომხდარიდან მალევე დააკავა.
სამართალდამცველებმა შემთხვევის ადგილიდან დანაშაულის ჩადენის იარაღები - დანა და ჩაქუჩი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.

• POLICE SOLVED THE FACT OF PREMEDITATED MURDER AS A RESULT OF IMMEDIATE ACTIVITIE...
POLICE SOLVED THE FACT OF PREMEDITATED MURDER AS A RESULT OF IMMEDIATE ACTIVITIES - ONE PERSON DETAINED
The officers of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs as a result of immediate operative-investigative activities detained M.K. (Do: 1976) on the fact of premeditated murder.
The investigation established that on August 8 of the current year, in Tbilisi, on the grounds of personal grievances the accused using a cold steel and a blunt object inflicted injuries to G.B. (DoB: 1976). As a result of the mentioned bodily injuries G.B. died on the spot.
The accused fled from the scene. Police, as a result of the relevant operative-search and investigative activities detained M.K. shortly after the incident.
Law enforcers seized the tools of the crime - a knife and a hammer - from the scene as evidence.
The investigation on the fact of premeditated murder is in progress under the Article 108 of the Criminal Code of Georgia.